Ticaret Ehli Olmak

Anasayfa / Blog / Ticaret Ehli Olmak

Ticaret Ehli Olmak

Ağır imtihanlardan fazla hoşlanılmaz ama imtihanlar zekâları, gayretleri, kabiliyetleri, madenleri açığa çıkarmak için lüzumludur. Bilinmelidir ki ilerlemenin, tutunmanın ve tutulmanın yolu kaliteli ve güzel iş yapmaktır. Düzenli iş yapmaktır. İhtiyaçları iyi tesbit edip ona göre iş üretmektir. Dürüst olmaktır. Güzel ve temiz işi güler yüz ve güzel ahlâk ile bütünleştirmektir. Büyürken, genişlerken adımları emin atmak için ön çalışma yapmaktır. Darbe indirmek için fırsat kollayanlara bekledikleri fırsatı vermemektir. 

Hangi kesimden olursa olsun insanlar kaliteli, güzel iş ve iyi fiyat bulacakları yer-lere yöneleceklerdir. Bunu sadece şekilde ve şekilcilikte aramak işin ucuz tarafına kaçmaktır. 

İşini güzel ve sağlam yapan, ticâretinde örnek olan insanlarla istişarede fayda vardır. Ticârî alan, bize çok şeyler öğretecek bir üniversitedir. Ondan güzel şeyler öğrenilir. Düşmemek için uçurumları ve tuzakları da bilmek gerekir. Bunları okunan bilgilerle, istişarelerden elde edilenlerle, tecrübelerle, ticari ve idarî kabiliyetlerle yoğurmak gerek. Sıra dışı bir ticaret ehli olmak gerek. 

Kendine ve çevresine olduğu gibi milletine de insanlığa da gönül verip bağlanıldığı vakit unutulmayan hizmetler sunulur. Onlar unutulmayacaktır. Zira bir unutmayan vardır!